خانه » دامپزشکی » مطالعه 2014 سیستم ملی نظارت بر سلامت (NAHMS) امریکا نشان از افزایش دانش در مورد گوساله دارد

مطالعه 2014 سیستم ملی نظارت بر سلامت (NAHMS) امریکا نشان از افزایش دانش در مورد گوساله دارد

616789_10100867719490110_1721278488_oترجمه : دکتر احسان محجوبی

در گردهمایی مشترک سالانه انجمن علوم دامی و شیری امریکا در سال 2016 اطلاعات بیشتری از NAHMS 2014 به دست آمد.
محققین NAHMS، دکتر Jason Lombard و Natalie Urie چندین مجموعه از اطلاعات مرتبط با داده های گوساله را در کنفرانس تولید، مدیریت، و محیط ارائه کردند. مطالعه سال 2014 اطلاعاتی در مورد داده های عملکردی و سلامتی سالانه گوساله را از فارم های موجود در 13 ایالت برتر از لحاظ گاو شیری در امریکا جمع آوری کردند.
از یافته های برجسته مرتبط با گوساله در این مطالعه عبارت بودند از:
1- افزایش وزن روزانه در گوساله ها
– شکم زایش مادر به طور معنی داری افزایش وزن روزانه تلیسه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. گوساله های متولد شده از تلیسه ها نسبت به گوساله های متولد شده از گاوهای شکم 2 یا 3 افزایش وزن روزانه کمتری دارند. جالب اینجاست که ما هم با داده های گله مگسال به همین نتایج رسیدیم که نتایجش به زودی در مجله Dairy Research آنلاین میشه.
– گوساله هایی که بیمار می شوند، گوساله های دو قلو و گوساله هایی که با جیره های کم پروتئین تغذیه می شوند، افزایش وزن روزانه کمتری نسبت به همتایان خود در گله دارند.
– نوع بستر اثر معنی داری بر روی افزایش وزن روزانه تلیسه ها دارد. گوساله هایی که بستر نداشتند یا بستر آنها شنی بود در مقایسه با بسترهای کاهی، علوفه ای، خاک اره یا مخلوط آنها افزایش وزن کمتری داشتند!
2- مرگ و میر و بیماری گوساله
– میانگین مرگ و میر گوساله در فارم ها حدود 5% بود. این عدد شامل گوساله هایی که در 24 ساعت اول پس از تولد میمیرند نمیشود.
– حدود 28% از گوساله ها یک بیماری را پیش از شیرگیری تجربه کرده بودند. بیماری های هضمی متهم اصلی این موارد بودند، که بیش از 44/2% از موارد بیماری را به خود اختصاص می دادند.
– میانگین سن مرگ و میر 24/4 روز بود، که مشکلات هضمی هم عمدتا در حدود سن دو هفتگی و بیماری های تنفسی در حدود سن 5 هفتگی رخ داد ه بودند.
– از گوساله هایی که تلف شدند، 25% از آنها بدون هیچ علایم بالینی ثبت شده پیش از مرگ بودند.

3- کیفیت آغوز
– 77/4% از نمونه های آغوز خورانیده شده به گوساله ها عالی در نظر گرفته شدند که غلظت ایمنوگلوبینG در آنها بالای 50 گرم در لیتر بود.
– مشخص شد که گاوهای شکم سوم به طور برجسته ای آغوز پرکیفیت تری نسبت به گاوهای شکم یک و دو یا شیرهای جایگزین تولید کردند.
– در حالی که تنها 7% از گله ها از فرآیند حرارتی آغوز استفاده کرده بودند، مشخص شد که این عمل به شدت سطح IgG را در گوساله افزایش می دهد.
محققین نتیجه گرفتند که فرصت هایی برای بهبود خورانیدن آغوز وجود دارد که از آن جمله می توان به حرارت دادن آغوز (که مقالات زیادی در این مورد در سایت دامدار برتر وجود دارد) برای افزایش ایمنوگلوبین خون و نیز آزمایش یا بررسی کیفیت آغوز پیش از خوراندن به گوساله در جهت اطمینان از عالی بودن آغوز اشاره کرد.

همچنین ببینید

راحتی و آسایش گاو: “یک موضوع مهم”

آسایش گاو تابعی از مدیریت محیط پیرامون گاو است. مدیریت عوامل محیطی هر دو جنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

96 − 94 =

banner soha2