خانه » پرورش » یک گروه گاو خشک یا دو گروه؟

یک گروه گاو خشک یا دو گروه؟

121109-01-rheld-tournament-groupترجمه : دکتر احسان محجوبی

این مقاله توسط یک مشاور تغذیه گله های شیری در نیویورک نوشته شده است.

یک زمانی نویسنده این مقاله (Mary Beth de Ondarza) به شدت بر این باور بوده است که باید دو گروه گاو خشک داشت: farr-off یا از 60 تا 21 روز مانده به زایش و یک گروه پا به زا یا 21 روز مانده به زایش. اما در طول سالهای گذشته برخی از دامپروران ماهر ایالت نیویورک اشتباه او را اثبات کردند و نتایج بسیار خوبی با داشتن یک گروه گاو خشک به دست آوردند. اصلی ترین مزیت داشتن فقط یک گروه گاو خشک این است که جابجایی گاوها کمتر می شود.

هر وقت شمایک گاو را جابجا می کنید، او استرس خواهد گرفت، به ویژه بخاطر وجود هم بهاربندی های جدیدش. این تنش می تواند ماده خشک مصرفی او را کاهش دهد، موجب بروز بیماری های متابولیکی شود و موبلیزاسیون بافت چربی را افزایش دهد. مزیت دیگر داشتن تنها یک گروه گاو خشک این است که آن مشکلات ناشی از زایمان های زود رس را در گاوهایی که تنها یک هفته پیش از زایش از جیره پابه زا تغذیه می کنند را از بین می بردد.

هنوز هم دامداری های موفقی هستند که از استراتژی 2 گروه گاو خشک بهره می برند. پس بهترین راهکار چیست؟ جواب این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد.

اول از همه به این نکته توجه کنید که گاوهای خشک با خوراک مصرفی بالا مشکلات کمتری خواهند داشت. محققان دانشگاه British Columbia دریافتند که کاهش 1 کیلوگرمی در ماده خشک مصرفی درهفته منتهی به زایش خطر کتوز تحت بالینی را دو برابر می کند، و 3 برابر احتمال بیشتری وجود دارد که گاوها به متریت دچار شوند.

در 4 هفته پایانی منتهی به زایش گاوهای خشک شما چقدر خوراک مصرف می کنند؟ شما چگونه می توانید مصرف خوراک را افزایش دهید؟

محققان دریافتند که گاوهای خشک هلشتاین، بین 10/7 تا 16/4 کیلوگرم در روز خوراک می خورندد. این یک دامنه بسیار وسیع است. آسایش گاو و اثر آن را بر روی مصرف خوراک در نظر بگیرید. محققان دانشگاه ویسکانسین نرخ تراکم 80 درصدی را توصیه می کنند ( یعنی در یک بهاربند با 20 سربند باید تعداد 16 راس گاو وجود داشته باشد). ترکم بیش از حد می تواند خوراک را کاهش دهد و منجر به جابجایی شیردان شود.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا پیشنهاد کرده اند که گنجاندن الیاف قابل هضم تر از منابع علوفه ای یا منابع الیاف غیر علوفه ای (مثل تفاله) ممکن است به افزایش خوراک مصرفی کمک کند. سطوح بالاتر الیاف قابل هضم همچنین به کاهش نشاسته در جیره میتواند کمک کند که به نوبه خود سلامت شکمبه را پیش از زایش بهبود خواهد داد.

با در نظرگرفتن تاسیسات خود، چگونه می توانید گاوها را طوری گروه بندی کنید که گاوهای پابه زا بیشترین آسایش را داشته باشند؟

اگر فضای کافی در تاسیسات خود دارید، داشتن 2 گروه گاو خشک ممکن است حداقل فضای بیشتری را برای گاوهای پابه زا برای آسایش بیشتر امکان پذیر سازد در حالی که فضای کمتری را برای گاوهای far-off امکانپذیر خواهد ساخت و اندکی شلوغ تر خواهند بود.

امتیاز وضعیت بدنی گاوهای شما در دوره far-off چگونه است؟ دوره خشک متداول در گله شما چند روز است؟

امتیاز وضعیت بدنی 3/5 بهترین است (هر چند در مقالات پیشین ما به امتیازهای پایین تر از آن اشاره کرده ایم). گاوهای چاق پیش از زایش کمتر می خورند و چربی بیشتری موبیلیزه می کنند. وقتی شما یک گروه گاو خشک دارید انرژی جیره اندکی (1/38 تا 1/43 مگاکالری در کیلوگرم) در مقایسه با انرژی در far-off (1/28 تا 1/32 مگاکالری در کیلوگرم) بالاتر خواهد بود. بنابراین حفظ امتیاز وضعیت بدنی گاوهایی که از قبل در دوره شیردهی اندکی چاق بوده اند مشکل می شود، به ویژه در گله هایی که دوره خشکی طولانی تری دارند.

گله های پرتولید با برنامه های تولید مثلی موفق و دوره های کوتاهتر خشکی (40 تا 50 روز) به استراتژی داشتن یک گروه گاوه خشک بهتر پاسخ داده اند. آنها گاوهای چاق کمتری در گله دارند. بهترین زمان برای کار کردن روی گاوهای چاق 2 ماه آخر شیردهی است. راه حل کاهش گاوهای چاق احتمالا توجه به مشکلات باروری و تولید مثلی و نیز توجه به انرژی جیره هاست.

ساختن دوجیره برای گاوهای خشک تا چه اندازه ساده است؟

آشکار است که ساختن یک جیره برای گاوهای خشک راحت تر از ساختن 2 TMR است. گاوهای خشک همیشه باید TMR تازه، خوش خوراک، و خوب مخلوط شده داشته باشند. اگر شما به دلیل مشکلات موجود و برای صرفه جویی در وقت از پس ماندها برای تغذیه گاوهای خشک استفاده می کنید، یا علوفه را به طور جدا و کنسانتره را به صورت سرک برای گاوهای پا به زا استفاده می کنید چون نمیتوانید TMR برای آنها درست کنید، به احتمال زیاد از مزایای داشتن یک گروه گاو خشک در گله وقتی که یک TMR به خوبی متوازن شده را در اختیار آنها قرار می دهید، شگفت زده خواهید شد.

آیا یک جیره مخصوص برای گاوهای تازه زا دارید؟

تغییرات جیره هرگز نباید خیلی گسترده باشد. چون که جیره گاوهای خشک (وقتی یک گروه گاو خشک در گله دارید) باید انرژی پایین تری از یک جیره پا به زا داشته باشد، داشتن جیره گاو تازه زا بسیار مهم تر می شود. جیره گاو تازه زا ( صفر تا 14 یا 21 روز پس از زایش) باید انرژی کمتری نسبت به جیره گاوهای پرتولید داشته باشد. بدون یک جیره پا به زا، داشتن 2 گروه گاو خشک ممکن است بهتر باشد.

اگر شما تاسیسات لازم برای داشتن 2 گروه گاو خشک دارید، آیا بهتر نیست که به جای داشتن بهاربند پابه زا و far-off، یک گروه گاوهای خشک بالغ و یک گروه تلیسه داشته باشید؟

مطابق با پژوهش های منتشر شده، تلیسه های شیری که در یک گروه جدا نگهداری می شوند نسبت به آنهایی که با گاوهای بالغ نگهداری می شوند، 10 تا 15 درصد بیشتر خوراک می خورند، 20 درصد بیشتر استراحت می کنند، و 10 درصد شیر بیشتر تولید می نمایند. همچنین تلیسه هایی که با گاوهای بالغ دریک بهاربند نگهداری می شوند 16 درصد زمان کمتری را صرف نشخوار کردن می کنند.

بسیاری از دامداران از مزایای جدا کردنذتلیسه ها و گاوهای بالغ سود برده اند. به نظر می رسد که این حیوانات از گروبندی جداگانه در هنگام خشکی نیز سود ببرند، به ویژه وقتی که تراکم بالایی در گله وجود دارد.

آیا فرآورده های آنیونیک باید در تمام طول دوره خشکی خورانده شوند؟

نویسنده این مقاله موفقیت بسیار خوبی در کنترل تب شیر با جیره هایی که حاوی ذرت سیلو شده (5/9 تا 6/8 کیلوگرم ماده خشک)، علوفه کم پتاسیم یا کاه (1/8 تا 2/7 کیلوگرم ماده خشک)، و مقدار کمی کنسانتره (2/7 تا 3/2 کیلوگرم ماده خشک) بوده اند، داشته است. این جیره ها حاوی کمتر از 1/2 درصد پتاسیم و 0/4 تا 0/45 درصد منیزیوم بوده اند.

اما اگر تب شیر تحت بالینی هنوز در گله شما وجود دارد، افزودن منابع کلر که ماده خشک مصرفی را کاهش نمی دهند به اندازه 0/5 درصد کمتر از مقدار پتاسیم (یعنی اگر مثلا پتاسیم 1/3 درصد باشد، مقدار کلر باید 0/8 درصد باشد) می تواند موثر باشد. این راهکار، DCAD جیره را به حدود صفر میلی اکی والان در کیلوگرم می رساند و pH ادرار را بین 6/2 تا 6/8 نگه می دارد. اصلی ترین مشکل خوراندن نمک های آنیونی در کل دوره خشکی، قیمت آنهاست!

3 یا 4 هفته پس ازخورانیدن نمکهای آنیونی، pH ادرار بالا خواهد رفت چرا که گاو به استفاده از استخوان برای بافرینگ اسید سازگاری پیدا می کند. اما اثرات مثبت افزودن نمک های آنیونی هنوز وجود دارد. با این وجود، pH ادرار را تنها در گاوهایی که کمتر از 3 هفته از این جیره ها تغذیه کرده اند کنترل کنید.

شرایط گله خود را به دقت در نظر بگیرید، و با متخصص تغذیه خود مشورت کنید تا ببینید که کدام استراتژی گروه بندی گاو خشک برای گله شما مناسب تر است. آن راهکاری که برای گله مجاور شما مناسب است، لزوماً برای شما کاربرد ندارد.

همچنین ببینید

راحتی و آسایش گاو: “یک موضوع مهم”

آسایش گاو تابعی از مدیریت محیط پیرامون گاو است. مدیریت عوامل محیطی هر دو جنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =

banner soha2