خانه » مدیریت » مدیریت تغذیه با آغوز در گوساله

مدیریت تغذیه با آغوز در گوساله

تغذیه با آغوز اساس و پایه داشتن یک گوساله سالم است و بیشتر مردم بر این عقیده هستند که باید برای گوساله به میزان ده درصد از وزن بدن در زمان تولد در ۶ ساعت ابتدایی زندگی فراهم شود. پس برای چه هنوز هم مشکلاتی از جمله اسهال گوساله و یا به طور کلی به خوبی انجام شدن این کار روبرو هستیم؟

Sam Leadey دامپزشک آمریکایی پیشنهاد می کند که مدیریت آغوز مناسب با برداشت آغوز پاک و سالم آغاز می شود.

در این مقاله او برخی از دستورالعمل های ساده که شما می توانید آن ها را در فارم خود به اجرا در آورید، آورده شده است.

تغذیه سالم با آغوز پاک

همه ما می خواهیم که در زمان پرورش، گوساله های سالمی داشته باشیم. گوساله گیری (پرورش گوساله) بوسیله تغذیه با آغوز شروع می شود که این امر پایه و اساس ما در داشتن یک برنامه پرورش گوساله به صورت عالی است.

 • سرعت در تغذیه با آغوز: بلافاصله پس از تولد باید به گوساله آغوز خورانده شود؛ در عمل ۴ تا از ۵ گوساله در ۴ ساعت هدف خوبی است.

 • مقدار مناسب آغوز: تغذیه با مقدار کافی آغوز؛ در بهترین برنامه های مدیریتی پیشنهاد می شود که می بایست ۲۰۰ گرم از آنتی بادی ها در تغذیه اول ، خورده شود.

 • کیفیت: تغذیه با آغوز با کیفیت بالا؛ حداقل ۵۰ گرم در لیتر حداقل آستانه تحریک در عمل است.

صبر کنید! چه اتفاقی تغذیه با آغوز پاک و سالم به دنبال دارد؟ امکان دارد شما از سه مورد از بهترین شیوه های مدیریت آغوز (سرعت، کمیت و کیفیت) پیروی کنید ولی هنوز هم گوساله های سالمی نداشته باشید؟ چرا؟ چون ممکن است اولین وعده غذایی آغوز محتوی باکتری آلوده باشد.

راه عملی برای کاهش مقدار باکتری های آلوده در آغوز چیست؟

 • اول: به حداقل رساندن ورود باکتری ها:

 • تمیز کردن سرپستان ها در اولین دوشش. بر اساس دستورالعمل های ارائه شده می بایست سرپستان ها را در اولین دوشش پس از گوساله زایی تمیز و پاک کرد.

 • حذف عوامل آلودگی از سرپستانک (برای مثال کاه و خاک اره)

 • غوطه ور کردن تمام سطح سر پستانک در مایع ضدعفونی کننده با یک پری دیپ موثر

 • صبر کنید! برای از بین رفتن باکتری ها باید حداقل ۳۰ ثانیه زمان بگذرد.

 • صبر کنید!

 • غوطه ور کردن در مایع ضد عفونی کننده برای بار دوم، ۳۰ ثانیه صبر کنید.

 • پاک کردن سرپستانک؛ توجه کنید که تا انتهای سرپستانک به خوبی پاک و تمیز شود.

 • توجه داشته باشید که سطل یا مخزن جمع آوری نیز تمیز باشد. برای این منظور معمولاً از سطل های استیل ضد زنگ استفاده می شود و مراحل زیر را باید در آن رعایت کرد:

 • شستشو با آب ولرم برای از بین بردن باقی مانده های شیر

 • شستشو با آب گرم (همیشه با آب بالای ۵۰ درجه سانتیگراد) با استفاده از دترجنت کلردار و برس کشیدن کامل سطل

 • شستشو با یک محلول اسیدی در صورتی که احتمال می دهید که در ۱۲ ساعت بعد نیز از آن استفاده خواهید کرد.

 • برعکس کردن سطل برای خشک شدن

به حداقل رساندن عوامل رشد باکتریایی که می توانند در آغوز وارد شوند

اگر واقع بینانه نگاه کنیم جمع آوری استریل آغوز در یک فارم گاو شیری عملی نیست.

سوال بعدی این است که چگونه باید این عوامل رشد باکتریایی و مزاحم را به حداقل برسانیم.

ساده ترین و عملی ترین راه جلوگیری از رشد باکتری در آغوزی است که برای تغذیه گوساله استفاده می شود. شرایط دستگاه گوارش گوساله (pH پایین و مایعات گوارشی)، معمولاً مناسب برای رشد باکتری نیست. بهترین کار این است آغوز تازه را حداکثر در ۳۰ دقیقه پس از دوشش و جمع آوری برای کنترل مناسب باکتری ها جهت تغذیه گوساله استفاده کنیم.

با این حال، اگر می خواهیم که زمان تغذیه را به تاخیر بیندازیم و بیشتر از ۳۰ دقیقه برسد، می بایست فکری برای پایین آوردن فرآیند رشد باکتری ها بکنیم، یک روش ساده و ارزان خوب است. سرعت رشد باکتری ها در آغوز بوسیله در دسترس بودن مواد مغذی (بالا)، pH (تغییر آن آسان نیست) و درجه حرارت (می تواند تغییر کند) تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین ساده ترین، ارزان ترین و عملی ترین راه برای کم کردن سرعت رشد باکتری ها، سرد کردن آغوز است. باکتری های کلی فرم در مدت ۲۰ دقیقه در درجه حرارت بدن گاو (۳۸٫۵ درجه سانتیگراد) ۲ برابر می شوند اما در ۱۶ درجه سانتیگراد این دو برابر شدن در مدت ۲۰۰ دقیقه رخ می دهد.

روش خنک کردن آغوز گرم به ۱۶ درجه سانتیگراد در مدت ۳۰ دقیقه

 • روش حمام یخ

آغوز را در داخل یک مخزن بریزید. یک مخزن ۲ لیتری برای این هدف مناسب است. این مخزن را در سطلی که به مقدار کافی حاوی آب است وارد کنید. آب باید سه چهارم مخزن آغوز را پوشش دهد. سطح آب نباید خیلی بیشتر باشد چون امکان وارد شدن آب به داخل آغوز وجود دارد. سطح یخ در داخل آب به اندازه کافی باشد به نحوی که در تمام زمان قابل مشاهده باشد. در مدت زمان حدود ۳۰ دقیقه درجه حرارت آغوز به زیر ۱۶ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

 • روش غوطه ور کردن یخ

قبل از خنک کردن آغوز نیاز به بطری های مناسب یخ است. اغلب از بطری های یک، دو و یا چهار لیتری که تنها سه چهارم از حجم آن با آب پر شده است مورد استفاده قرار گرفته و آن را در فریزر برای یخ زدن قرار می دهند. همیشه باید مطمئن باشید که سطح خارجی این بطری ها تمیز باشد.

این مخازن را در داخل آغوز گرم قرار دهید. میزان یخ اضافه شده به صورت یک قسمت یخ به چهار قسمت آغوز است که منجر به خنک شدن آغوز به ۱۶ درجه سانتیگراد در ۳۰ دقیقه می شود.

همچنین ببینید

راحتی و آسایش گاو: “یک موضوع مهم”

آسایش گاو تابعی از مدیریت محیط پیرامون گاو است. مدیریت عوامل محیطی هر دو جنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 7 = 2

banner soha2