خانه » مدیریت » مدیریت دوره انتقال » عوامل موثر بر مصرف خوراک (DMI) در گاوهای شیری دوره انتقال

عوامل موثر بر مصرف خوراک (DMI) در گاوهای شیری دوره انتقال

در این مقاله می خواهیم در مورد مصرف خوراک گاوهای شیری و عوامل موثر بر مصرف خوراک صحبت کنیم.

مصرف خوراک قبل از زایمان

اولین قدم شناسایی الگوی مصرف خوراک کلی گاوها در نزدیک زایمان است. میزان مصرف خوراک (DMI) گاوها معمولا تا ۲۱ روز قبل از زایمان ثابت است زیرا ۲۱ روز قبل از زایمان، گاوها وارد دوره انتقال می شوند و DMI آن ها به تدریج کاهش می یابد تا این که ۵ یا ۶ (یا ۷) روز قبل از زایمان این کاهش چشمگیرتر می شود. پس از زایمان نیز میزان خوراک تقریبا به سرعت بالا می رود و DMI گاو تا ۶ یا ۱۰ هفته پس از زایمان افزایش می یابد.

 

چرا مصرف خوراک (DMI) پیش از زایمان حائز اهمیت است؟

چرا میزان مصرف خوراک در این دوران بسیار مهم است؟ به بیان ساده باید گفت که این مسئله به میزان زیادی با سلامت و بازدهی گاوهای شیری در رابطه است. نتایج مطالعات بسیاری حاکی از آنست که شاید بیشینه کردن DMI گاوها در این دوران به آن ها کمک می کند تا دوران پس از زایمان را بهتر سپری کنند چراکه در این دوران گاوها بسیار نسبت به اختلال های متابولیک حساس هستند و به این ترتیب می توانند دوران شیردهی را در شرایط مطلوبی آغاز کنند.

 DMI و NEFA پلاسما

میزان کاهش DMI تقریبا برابر و موازی با افزایش NEFA است. این وضعیت به ویژه در نزدیک زمان زایمان صادق است زیرا در این مورد بیشترین میزان افت DMI رخ می دهد و افزایش ناگهانی سطح NEFA خون مشاهده می شود. پس از زایمان، میزان مصرف خوراک افزایش و سطح NEFA کاهش می یابد. رابطه معنی دار و منفی میان این دو پارامتر وجود دارد. اما لازم به ذکر است که شاید تنها علت افزایش مشاهده شده در NEFA کاهش DMI نباشد و شاید علت دیگر آن بعضی از تغییرات هورمونی در بدن گاوهای شیری در زمان زایمان باشد. با وجود این، داده های به دست آمده حاکی از آنست که شاید سطح NEFA در این دوران ارتباط بسیار نزدیکی با بروز اختلال های متابولیک بلافاصله پس از زایمان داشته باشد.

 

مصرف کم خوراک (انرژی)

وقتی میزان مصرف خوراک گاو کاهش پیدا می کند، تعادل انرژی در بدن گاو منفی می شود. در نتیجه این وضعیت چربی ها در بدن گاو تجمع می کنند و یا ذخایر انرژی در پشت گاو تجزیه می شوند.

یکی از بخش های نسبتا عمده‌ی اسیدهای چرب حاصله به سمت کبد روانه می شوند و متاسفانه شکمبه و کبد نمی توانند اسیدهای چرب را به خوبی پردازش کنند. یکی از عواقب بالقوه‌ی این وضعیت بالا رفتن چربی کبد در هنگام زایمان و پس از زایمان است که این افزایش چربی نیز نهایتا منجر به مبتلا شدن گاو به کتوز می شود.

نتایج پژوهشی که در دانشگاه ویسکانسین انجام شد حاکی از آن بود که ممکن است آن دسته از سلول های کبد که چربی بالاتری را در خود دارند عملکرد ۱۰۰ درصدی مورد انتظار در این دوره زمانی را به نمایش نمی گذارند. به عنوان مثال، از توانایی گاوها برای سم زدایی از آمونیاک و تبدیل آن به اوره کاسته می شود.

گاوهایی که در این دوره مصرف خوراک یا انرژی پایین کمتری دارند آسیب پذیری بیشتری نسبت به بیماری های عفونی از خود نشان می دهند که علت آن اختلال در عملکرد سیستم ایمنی آن هاست. از جمله بیماری های عفونی مربوطه می توان به ورم پستان و آماس زهدان اشاره کرد.

اگر DMI گاوی پایین باشد، شکمبه خالی تری خواهد داشت. و طبق یافته های به دست آمده اگر شکمبه پر از خوراک نباشد احتمالا شیردان دچار جابجایی شده است.

 

میزان مصرف خوراک قبل و بعد از زایمان

با افزایش مصرف خوراک قبل از زایمان میزان مصرف خوراک پس از زایمان نیز بیشتر می شود. همانطور که می دانیم میزان مصرف خوراک عامل شیردهی است. بنابراین برای بالا بردن میزان مصرف خوراک پس از زایمان باید سطح DMI قبل از زایمان هم بالا باشد. صرف نظر از ماهیت تغذیه ای یا ژنتیکی ارتباط مذکور، می توان به یقین گفت که اگر گاوی قبل از زایمان اشتهای خوبی داشته باشد بعد از زایمان نیز اشتهایی خوبی خواهد داشت.

چه عواملی بر میزان DMI تاثیرگذارند؟ تعدادی زیادی از این عوامل وجود دارند که فکر می کنم همانطور که نشان داده شده است، وضعیت فیزیولوژیکی حیوانات می تواند بر مصرف خوراک آن ها اثر بگذارد. به عبارت دیگر، چقدر زمان تا زایمان حیوان وجود دارد؟ هنگامی که حیوان نزدیک زمان زایمان می شود DMI کاهش می یابد و پس از زایمان افزایش می یابد. در مرحله دوم کمی در مورد تاثیر ترکیب مواد مغذی رژیم غذایی بر DMI صحبت می کنیم و پرسشی که مطرح می شود آنست که “آیا گاو مقدار خوراک ثابتی را صرف نظر از ترکیب مواد مغذی رژیم غذایی مصرف می کند؟” پاسخ این پرسش منفی است و چند لحظه دیگر به این موضوع خواهم پرداخت. این مسئله حاوی نکته ای که امروز در مورد آن صحبت نخواهیم کرد زیرا داده های زیادی برای تعیین کمیت میزان پارامتر مذکور وجود ندارد. به علاوه، مدیریت گاوها و محیط زندگی آن ها از اهمیتی برابر با افزایش DMI گاو برخوردار است. به عبارت دیگر، تاکید بر این نکته الزامی است که برای این که حداکثر پتانسیل مصرف خوراک در این گاوها بالفعل شود باید آن ها را در محیطی راحت و مطلوب قرار داد. نکته آخر این که هر سه نکته مطرح شده بر میزان مصرف خوراک گاوها تاثیرگذارند.

همچنین ببینید

راحتی و آسایش گاو: “یک موضوع مهم”

آسایش گاو تابعی از مدیریت محیط پیرامون گاو است. مدیریت عوامل محیطی هر دو جنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 − 22 =

banner soha2