خانه » پرورش » چرا مدیریت آخور برای گاوهای دوره انتقال ضروری است؟

چرا مدیریت آخور برای گاوهای دوره انتقال ضروری است؟

منظور از گاوهای دوره انتقال گاوهایی هستند که در آخرین مراحل آبستنی یا در اولین مرحله شیردهی قرار دارند. این دوره مرحله ای بسیار کلیدی و مهم در زندگی گاو است و باید بتوان با موفقیت گاو را وارد خط شیردهی و میزان تولید شیر گاو را به حداکثر رساند. به علاوه، ارتقاء کارایی تولید مثل گاو و به حداقل رساندن مشکلات متابولیکی محتمل در زمان زایمان نیز در این مرحله انجام می شود. در واقع در اینجا از دوره ای صحبت می کنیم که تقریبا از سه هفته قبل از زایمان آغاز و تا ۳ تا ۶ هفته پس از زایمان ادامه پیدا می کند.

فرمول اولیه‌ی موفقیت

به بیان ساده می توان گفت فرمول موفقیت برنامه های مخصوص گاوهای انتقالی از نظر مدیریت آخور به صورت زیر است.

 1. خوراک دهی مناسب و در اختیار قرار دادن  صحیح آب

 2. توجه ویژه به آسایش گاوها: اگرچه منظور از آسایش و راحتی گاوها مدیریت آخور نیست اما ارتباط نزدیکی میان مدیریت آخور و راحتی گاوها وجود دارد که در ادامه کمی در این مورد صحبت خواهیم کرد.

 3. خلق هماهنگی: هماهنگی معنی مبهمی دارد و بنابراین در مورد معنی آن در رابطه با مدیریت آخور صحبت خواهیم کرد. اما منظور از هماهنگی سعی بر ارائه جیره ‌های یکنواخت در هر روز با شکل و فرمول یکسان است.

 4. کنترل گاوها برای به حداقل رساندن تنش: تنش می تواند در صورت بروز تنگناهایی که در مزرعه رخ می دهند به شکست منجر شود و کمی در مورد آن با توجه به مقوله مدیریت آخور صحبت خواهیم کرد.

مدیریت آخور دوره انتقال

در این اسلاید به عنوان مقدمه ای برای موضوع «مدیریت آخور» در رابطه با دوره انتقال در مورد بعضی نکات مربوط به این موضوع صحبت خواهیم کرد.

 1. به دوره انتقال به عنوان زمان استراحت گاوها نگاه نکنید و این دوره را به عنوان مرحله انطباق و بالاتر رفتن نیازهای تغذیه ای در نظر بگیرید. در این دوره، باید گاو را از دوره بدون شیر (که در آن از برنامه های نگهداری استفاده می شود) به مرحله اول شیردهی وارد کنیم که در آن گاو دچار تغییرات اساسی متابولیکی می شود و سعی می کند به خوراک روی بیاورد تا میزان شیر تولیدی افزایش یابد.

 2. نیازهای مربوط به انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها به طور قابل توجهی در اواخر آبستنی(دوره قبل از زایمان) افزایش می یابند ولی در دوران شیردهی میزان مصرف خوراک نسبتا پایین خواهد بود.

 3. مصرف خوراک معمولا در اواخر دوره آبستنی (قبل از زایمان) کاهش می یابد، بنابراین باید توجه ویژه ای به مدیریت آخور شود.

اگر در مورد آنچه که در دو تا سه هفته قبل از زایمان، یعنی زمانی که مصرف خوراک شروع به کم شدن می کند، رخ می دهد فکر کنیم متوجه نقش قابل توجه مدیریت آخور و مدیریت دقیق آخور در حفظ اشتهای گاو می شویم زیرا حفظ اشتهای گاو از اهمیت حیاتی برای گذار و ورود به خط شیردوشی برخوردار است.

میزان مصرف ماده خشک قبل از زایمان

اگر به نمودار به دست آمده از تحقیقات انجام شده در دانشگاه ویسکانسین (مدیسون) که چند سال پیش منتشر شد نگاه کنید مشاهده می کنید که در آن نمودار DMI در مقابل روزهای باقی مانده تا زایمان رسم شده است. در پایین این نمودار می توانید عدد ۰ را مشاهده کنید که نشان دهنده روز زایمان است. در سمت چپِ صفر روزهای قبل از زایمان مشخص شده اند. به عبارت دیگر می توان ۱۰ یا ۱۵ روز قبل از زایمان شرایط چگونه بوده است. خط رسم شده در این نمودار نشان دهنده مصرف ماده خشک (DMI) برحسب پوند در روز است. همانطور که مشاهده می کنید، از آنجائیکه گاو مورد بررسی یک گاو بدون شیر و دور از زایمان است که وارد مرحله‌ی سه هفته مانده به زایمان (یا -۲۰) می شود، میزان DMI به اندازه ۲۷ پوند است و نمودار نسبتا مسطح است. این مقدار مسلما برحسب نژاد و مشخصات هر حیوان متفاوت خواهد بود. همانطور که مشاهده می کنید، میزان میانگین بین ۲۷ تا ۲۸ پوند است. اما حالا به مقادیر به دست آمده پس از ورود حیوان به مرحله یک هفته باقی مانده تا زایمان می شود توجه کنید. معمولا به دلیل تغییرات متابولیک و یا تغییرات هورمونی در بدن حیوان درحین آماده شدن برای زایمان، کاهش چشمگیری در DMI را شاهد هستیم. این مسئله ارتباطی با اقداماتی که از نظر مدیریت آخور انجام می شوند ندارد. بنابراین، بخشی از آنچه که امروز می خواهم در مورد آن صحبت کنم آنست که برای مدیریت کاهش بیولوژیکی نرمال در DMI در محدوده زمان زایمان چه طور می توان گاو را به خوردن تشویق کرد وبعد از زایمان (مقادیر سمت راست عدد صفر) به سرعت مصرف خوراک گاو را بالا برد و با موفقیت وارد مرحله شیردهی شد. پس بیایید به بررسی برخی از مسائل مربوطه بپردازیم.

چرا مدیریت آخور کلید موفقیت است؟

چرا مدیریت آخور کلید موفقیت است؟ آنچه که از نظر مدیریت آخور در دو تا سه هفته قبل از زایمان انجام می شود تاثیر عمیقی بر موفقیت به دست آمده بلافاصله پس از زایمان خواهد داشت. پس خیلی سریع به این نکات اشاره می کنم.

 1. مصرف خوراک پیش از زایمان به میزان زیادی با سلامت گاوها پس از زایمان در رابطه است. نمونه ای از این وضعیت بروز DA (جابه جایی شیردان) است. اگر شرایطی وجود داشته باشد که در آن گاوها در دوره زایمان دارای DMI نامنظم باشند (که شاید حاصل وجود علف های خشک کپک زده در خوراک باشد) تاثیر عمیقی بر سلامت گاو پس از زایمان (از نظر بروز DA یا سایر اختلال های متابولیکی) خواهد داشت.

 2. گذار از جیره گاوهای بدون شیر به جیره اوایل دوره شیردهی لازم است زیرا به این ترتیب میکروفلورای شکمبه با جیره ای غنی تر از انرژی سازگاری پیدا می کنند. به عبارت دیگر، گاوها بدون شیر از رژیم پر علوفه تغذیه می کنند و گاوهایی که اوایل دوران شیردهی را سپری می کنند از رژیم پر انرژی تر استفاده می کنند. میکروفلورا یا باکتری های موجود در شکمبه‌ی گاو حداقل دو هفته زمان برای جدا شدن از جیره پر علوفه و سازگاری با جیره پر انرژی نیاز دارند. بنابراین این فرآیند زمان بر است و به همین دلیل دوره انتقال قبل از زایمان از نظر گذار جیره ای بسیار حائز اهمیت است زیرا باید به میکروفلورای شکمبه فرصت داد تا با تغییرات انرژی منطبق شوند.

 3. در بهترین شرایط میزان مصرف خوراک معمولا پیش از زایمان کاهش می یابد و بنابراین نیاز به مدیریت صحیح دارد.

باید بدانیم که صرف نظر از شرایط معمولا افت مصرف خوراک در تمام گاوهایی که دوره زایمان نزدیک می شوند مشاهده می شود. همچنین باید دانست که این وضعیت در بهترین شرایط رخ می دهد و از این رو مدیریت آخور عامل کلیدی برای موفقیت است و نیازمند بررسی های دقیق است.

 • در ادامه‌ی دلایل اهمیت کلیدی باید گفت که بالا بودن مصرف خوراک قبل از زایمان به میزان زیادی با سطح مصرف خوراک در دوران شیردهی همبستگی دارد. به عبارت دیگر، اگر بتوانیم کاری کنیم که گاو قبل از زایمان خوراک بیشتری را مصرف کند به دلیل همبستگی زیاد احتمالا گاو پس از زایمان سریع تر به خوراک روی می آورد. همانطور که می دانیم این مسئله تاثیر قابل توجهی بر افزایش تولید شیر گاو دارد و همگی این موارد نیز بر قابلیت تولید مثل و سایر چالش های متابولیکی تاثیرگذار خواهند بود.

 • بالا بودن تولید شیر پس از زایمان نتیجه بالا بودن DMI در اوایل دوران شیردهی است. بیشتر ما از این نکته آگاه هستیم اما بهتر است تکرار کنم که هرچه حیوان در اوایل دوره شیردهی سریع تر به خوراک روی بیاورد، حداکثر تولید شیر و موازنه مثبت انرژی در اوایل دوره شیردهی سریع تر حاصل می شوند.

 • نکته آخر آنست که موازنه انرژی پس از زایمان مستقیما با مصرف خوراک در رابطه است و تاثیر عمیقی بر چرخه فحلی و باروری گاوها در زمان آمادگی گاوها برای تولید مثل دارد. نکته ای که همه ما باید به آن آگاه باشیم آنست که موازنه انرژی در بدن گاو در دوره انتقال حائز اهمیت است. موازنه انرژی در این دوره تاثیر عمیقی بر باروری و کارایی تولید مثل گاو واجد شرایط دارد.

افزایش جذب انرژی

بعضی افراد فکر می کنند که راه های زیادی برای افزایش جذب انرژی گاوها وجود دارد، اما در حقیقت وقتی به لیست راه های موجود نگاه می کنید متوجه مختصر بودن آن می شود.

راه هایی وجود دارند که با قابلیت هضمی خوراک در رابطه هستند. نکته اول کیفیت و قابلیت هضمی علوفه است و در این رابطه آخرین مسئله قابلیت هضمی غلات و چربی است. این نکات جزء حوزه های کلیدی هستند و نه تنها با کیفیت علوفه، بلکه با مسائلی مانند متابولیزه کردن علوفه ذرت، متابولیزه کردن غلات، تعیین اندازه ذرات ذرت خشک و منبع انرژی در رابطه هستند. تمام این مسائل به این پرسش منتهی می شوند که چه میزان انرژی از خوراک مورد استفاده قابل حصول است. حال به سه نکته میانی می پردازیم. این مسائل جزء نکات کاربردی ای هستند که همیشه در مزارع رخ می دهند. یکی از این نکات مسئله چگالی انرژی جیره است. این نکته در جایگاه یکی مانده به آخر لیست قرار گرفته است. برای این منظور باید میزان کنسانتره خوراک را بالا برد و یا میزان چربی جیره را افزایش داد. مسلما از این استراتژی می توان استفاده کرد اما اغلب به دلیل لزوم تامین حداقل فیبر موثر هیچ ظرفیتی برای افزایش چگالی انرژی باقی نمی ماند.

حال به دو نکته ای می رسیم که به نظر من از اهمیت حیاتی برای موفقیت گاوهای شیری و گاوهای انتقالی برخوردارند. این دو نکته عبارتند از مصرف خوراک در دوره انتقال و مصرف خوراک در اوایل دوره شیردهی. قبلا در مورد چند اسلاید آخر صحبت کردیم و گفتیم که این دو DMI همبستگی و ارتباط بسیار زیادی با یکدیگر دارند. بنابراین تاکید بر این نکته بیشتر می شود که مدیریت آخور در دوره انتقال از اهمیت حیاتی برای موفقیت برنامه شیردهی و وضعیت تولید مثل گاوهای شیری برخوردار است زیرا راه افزایش جذب انرژی در این گاوها در اوایل دوره شیردهی از درون دوره انتقال می گذرد و به میزان DMI در اوایل دوره شیردهی بستگی دارد.

DMI قبل از زایمان

از نظر من این نمودار در واقع کاملا نمایانگر اهمیت زیاد مدیریت آخور برای گاوهای انتقالی است. قبل از زایمان، با کاهشی طبیعی در DMI گاوها مواجه می شویم که علت آن تغییرات متابولیکی و بیولوژیکی ای است که گاو در زمان نزدیک شدن به روز زایمان دچار آن ها می شود. سپس با افزایش ناگهانی در DMI پس از زایمان مواجه می شویم. این نمودار به وضوح اهمیت حیاتی مدیریت آخور در دو تا سه هفته قبل از زایمان و پس از زایمان را منعکس می کند. از نظر من درک اهمیت حیاتی مدیریت آخور به عنوان بخش مهمی از موفقیت موردنظر در انتقال گاوها به برنامه شیردهی روش بسیار خوبی برای کمک به کارکنان و کسانی است که در تغذیه و مدیریت برنامه تغذیه ای گاوهای انتقالی ما مشارکت دارند. این افراد باید از تاثیرات این مولفه بر ظرفیت تولید مثل و سلامت متابولیکی این گاوها نیز مطلع باشند.

همچنین ببینید

راحتی و آسایش گاو: “یک موضوع مهم”

آسایش گاو تابعی از مدیریت محیط پیرامون گاو است. مدیریت عوامل محیطی هر دو جنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

31 + = 40

banner soha2