خانه » تغذیه » مزیت آغوز درطول عمر

مزیت آغوز درطول عمر

 

مزیت آغوز درطول عمر
مزیت آغوز درطول عمر

 

مزیت آغوز درطول عمر بر اساس اطلاعات و شواهد زیادی در مورد تاثیر آغوز گاوی توسط محققان چینی صورت گرفته است.

جیم کویگلی ، محقق دام و گوساله از شمال آمریکا، میگوید مزیت آغوز به عنوان بهترین راه برای شروع زندگی یک گوساله جوان و تامین ایمونوگلوبولین های ضروری بارها در طی ۱۰۰ سال به اثبات رسیده است و محققان هنوز به دنبال کشف بیشتر مکانیزم های تاثیر آغوز و ارزش آن می باشند.

پژوهشی که در دانشگاه کشاورزی چین انجام شد که در این پژوهش ۲۴ گوساله به سه گروه آزمایشی تقسیم م یشوند:

۱-  گروه اول–با آغوز مادر – به طور متوسط ۷۰ گرم در لیتر IgG

۲-گروه دوم –شیر انتقالی ( که در ۲  و ۳ روز پس از گوساله زایی جمع آوری شده بود ) به طور متوسط حاوی ۳۹ گرم در لیتر IgG

۳- شیر کامل- به طور متوسط  ۱ گرم در لیتر IgG

کلیه گوساله ها در هر گروه با ۴ لیتر بلافاصله بعداز تولد و سپس ۲ لیتر در ۸ ساعت پس از تولد  تغذیه شدند. در دومین روز، گوساله ها با ۳٫۵ لیتر از شیر گروه مخصوص خود به ترتیب در ۸ صبح  و دوباره ۴ بعد از ظهرتغذیه شدند. بعد از آن کلیه گوساله ها به صورت کاملا متعادل و مشابه تحت مراقبت قرار گرفتند.

نتایج حاصله:

گوساله هایی که در گروه آغوز و شیر انتقالی بودند ( گروه ۱ و ۲) در ۸ روز اول زندگی خود وزن گرفتند در حالیکه گروهی که با شیر کامل تغذیه میشدند به طور متوسط ۴۰۰ گرم (۰٫۸۸ پوند) از وزن در هر روز تا روز هشتم را از دست دادند.

۵ مورد از هشت گوساله ایی که با شیر کامل تغذیه شده بودند در اولین هفته اول زندگیشان دچار اسهال شدند.

  • سطوح سرمی IgG در طی ۲۴ ساعت برای گروهای آغوز، گروه شیر انتقالی و شیر کامل به ترتیب ۵۶/۲۴ گرم در لیتر ،۲۶/۱۵ گرم در لیتر و ۰٫۰۹ در لیتر بود.

 

چهار گوساله در هر گروه نیز در روز هشتم کشتار شدند تا میزان پیشرفت و رشد بافت روده ایی آنها مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد.

گوساله هایی که با آغوز تغذیه شده بودند بیشترین طول، عمق و عرض پرزهای  روده ایی را داشتند. پرزهای انگشت مانندی که در دیواره روده بود باعث افزایش سطح روده و تحریک و افزایش جذب مواد غذایی در طی گوارش می شدند.

این یافته ها نشان میدهد که آغوز حاوی ترکیبات بیواکتیو (زیست فعال) جهت رشد و نمو بافت روده میباشد.آقای کویگلی اذعان دارد که از لحاظ تئوری این امر به توانایی بیشتر گوساله ها در جذب مواد مغذی از خوراک منجر می شود.

گوساله هایی که با شیر انتقالی تغذیه شده بودند توسعه و نمو روده ایی بیشتری داشتند گرچه این رشد روده ایی به اندازه رشد و توسعه روده ایی در گوساله های تغذیه شده با آغوز نبود.

گوساله هایی که با شیر کامل تغذیه شده بودند (گروه سوم) انحطاط بافت روده ایی را نشان میداندند. این بررسی نشان می دهد که ارایه آغوز با کیفیت بالا بر روی بسیاری از جنبه های فیزیولوژیکی گوساله از جمله دستگاه گوارش تاثیر دارد.

همچنین ببینید

راحتی و آسایش گاو: “یک موضوع مهم”

آسایش گاو تابعی از مدیریت محیط پیرامون گاو است. مدیریت عوامل محیطی هر دو جنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =

banner soha2