خانه » دامپزشکی » بیماری ها » چند نکته در مورد استاف آئوروس (Staph-aureus)

چند نکته در مورد استاف آئوروس (Staph-aureus)

چند نکته در مورد استاف آئوروس (Staph-aureus)
چند نکته در مورد استاف آئوروس (Staph-aureus)

چند نکته در مورد استاف آئوروس (Staph-aureus) : استافیلوکوکوس ائوروس گونه ای از باکتری هاست که در زمان شیردوشی می تواند از یک گاو به گاو دیگر منتقل شود. در شیر گاوهای آلوده به این باکتری مقدار سلول های سوماتیک در حد بسیار بالا و گاه تا میلیون ها سلول دیده می شود و از این جهت در کیفیت شیر تاثیر به سزایی دارند. مشکل بدتر آنکه رها شدن از دست این باکتری ها با استفاده از آنتی بیوتیک ها نیز چندان کار ساز نیست. بنابراین مجبوریم برای دوری از این بیماری و آلوده شدن به آن، به پیشگیری رو آوریم و برخی اصول بهداشتی را به طور کامل رعایت کنیم.

پوشیدن دستکش و تمیز نگهداشتن آن ها هنگام شیردوشی بسیار اهمیت دارد، زیرا باکتری می تواند روی دست ها کلنی تشکیل داده و از انسان به دام منتقل شود.

چنانچه ابتلا یک گاو به باکتری Staph-aureus  محرز است در هنگام شیردوشی گاو دیگر باید دستکش ها را تعویض کرده و یا پس از آماده کردن گاو آلوده، دستکش ها را با ماده ضدعفونی کننده پستان ها شستشو داد. این اقدام موجب جلوگیری از انتقال باکتری از یک گاو به گاو دیگر می شود. یک موضوع کلیدی دیگر که نباید فراموش کرد استفاده از حوله یکبار مصرف برای خشک کردن پستان های گاو است. در صورت استفاده از حوله خشک کننده برای گاو آلوده و به کار بردن مجدد آن روی گاو سالم، باید انتظار داشته باشیم که گاو دوم نیز به باکتری آلوده شود، بنابراین باید از حوله های یکبار مصرف استفاده کرد.

باید توجه داشت که پس از شیردوشی همیشه مقداری شیر در دستگاه شیردوشی باقی می ماند و امکان دارد که گاو بعدی به بقایای این شیر آلوده شود. بنابراین در صورت استفاده از چنین شیردوشی باید پستانک ها به طور کامل ضدعفونی شوند.

جدای از نظافت در زمان شیردوشی ، مدیریت گوساله ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برخی تحقیقات نشان می دهد که گوساله هایی که از شیر حاوی Staph-aureus تغذیه می کنند تا سن ۲ سالگی به این باکتری آلوده اند که دراین زمان به عنوان ورم پستان نیز تلقی می شود؛ لذا در صورتی که یک گاو با عنوان آلوده به این باکتری شناخته شده است، بهتر است شیر آغوز آن به طور کامل حذف شود. چنین اقدامی اگرچه به ظاهر موجب خسارات می شود اما از سوی دیگر چنین شیری منبع عظیمی از باکتری است که تغذیه از آن می تواند تعداد زیادی از گواله ها را به باکتری Staph-aureus آلوده کند.

از آنجایی که گوساله های ماده آینده واحدهای دامداری به شمار می آیند باید مراقب سلامتی آن ها بود. در سال های اخیر واکسن هایی برای یک نوع Staph-aureus مورد آزمایش قرار گرفته که برخی از آن ها در بازار نیز وجود دارند. قبلا چنین واکسن هایی بر اساس آنتی بادی ها ساخته می شدند که تاثیر بسیار کمی داشته و یا اساساً موفقیتی به همراه نداشتند.

هم اکنون استراتژی مبارزه با این باکتری، هدف قرار دادن سیستم ایمنی آن است. تغییر ساختار سلول های سوماتیک در اثنای ورم پستان ممکن است بدون استفاده از آنتی بیوتیک موجب برطرف شدن آلودگی شود؛ که چنین روشی می تواند راهکار موثری در کاهش باکتری ها در یک دوره طولانی باشد. بنابراین تمرکز بر پیشگیری از چنین آلودگی هایی از اهمیت خاصی برخوردار است.

همچنین ببینید

راحتی و آسایش گاو: “یک موضوع مهم”

آسایش گاو تابعی از مدیریت محیط پیرامون گاو است. مدیریت عوامل محیطی هر دو جنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

44 − 41 =

banner soha2