خانه » مدیریت » تاثیر مدیریت عوامل محیطی و عملکرد گله برروی راحتی و آسایش دام

تاثیر مدیریت عوامل محیطی و عملکرد گله برروی راحتی و آسایش دام

اندازه گیری های کمی از مدیریت عوامل محیطی توسط Bach و همکاران در سال ۲۰۰۸ انجام شد که در این بررسی ۴۷ گله گاو شیری با ژنتیک و جیره TMR مصرفی مشابه مورد ارزیابی قرار گرفتند. میانگین تولید شیر روزانه در این فارم ها ۳۰ کیلوگرم به ازای هر گاو در روز و در دامنه ای از ۲۰ تا ۳۴ کیلوگرم در هر روز بود. عواملی به غیر از موارد تغذیه ای و مربوط به جیره (یعنی مدیریت) موجب تغییرات ۶۵ درصدی در تولید شیر می شوند که هیچ ارتباطی به جیره غذایی مصرفی نداشت. از مهمترین عوامل مدیریتی تاثیر گذار می توان به سن در اولین گوساله زایی، وجود یا نبود ته آخور (خوراک باقی مانده در آخور در هر وعده خوراک ریزی)، انجام یا عدم انجام زیر و رو کردن خوراک (push up) در آخورها و تعداد فری استال ها به ازای گاوها اشاره نمود. در گله هایی که ته آخور (خوراک باقی مانده در آخور در هر وعده خوراک ریزی) وجود داشت، به طور متوسط ۲۹ لیتر در مقابل ۲۷٫۵ لیتر شیر در هر روز و گله هایی که به صورت معمول زیر و رو کردن خوراک را انجام می دادند به طور متوسط ۲۸٫۹ در مقابل ۲۵ لیتر در هر روز شیر داشتند.

شکل ۱- ارتباط بین تولید شیر (کیلوگرم در روز) و تراکم استال (استال/گاو) (Bach و همکاران، ۲۰۰۸)

راحتی و آسایش دام

اطمینان از در دسترس بودن خوراک با حدود ۱٫۸ تا ۳٫۶ لیتر شیر بیشتر در هر روز در ارتباط بود، البته تمام عوامل مدیریتی تا این حد اثرات قابل توجهی بر عملکرد گاو ندارند.

در مطالعه ای مشابه میزان تراکم در استال به تنهایی موجب بروز ۳۲ درصد تغییر در تولید شیر در میان گله ها شد. شکل شماره ۲ نشان دهنده ارتباط بین تراکم (تعداد گاوهای به ازای استال) و تولید شیر است که توسط Bach و همکاران در سال ۲۰۰۸ گزارش شده است. این فوق العاده است که تنها یک عامل مانند تراکم می تواند موجب این تغییرات بزرگ در تولید شیر در میان این فارم ها شود. البته در دسترس بودن فضای کافی در استال به تنهایی موجب تضمین تولید شیر بالا نمی شود اما جالب توجه است که پایین از ۰٫۸ استال به ازای هر گاو (یا درصد تراکم گله ۱۲۰ تا ۱۲۵) در هیچ یک از گله های با تولید بالا دیده نشده است.

این مطالعه اطلاعات کمیِ ارزشمندی از تاثیر مدیریت عوامل محیطی را در اختیار ما قرار داده است. فراهم نمودن میزان دسترسی کافی به خوراک و همچنین فضای مناسب در استال از مواردی است که بر روی راحتی و آسایش گاو تاثیر گذار بوده و موجب عملکرد تولیدی بالاتری می شود.

جنبه های اقتصادی آسایش گاو: میزان فضای استال برای هر گاو (۰٫۷ لیتر شیر بیشتر برای هر ۰٫۱ استال در دسترس)، در نظر گرفتن تهِ آخور (۱٫۶ لیتر برای هر گاو) ، و push up کردن خوراک (۳٫۹ لیتر برای هر گاو) به طور مستقیم در ارتباط با تولید شیر در گله است. مدیریت عوامل پیرامونی به همان اندازه تغذیه و خوراک دهی و بعضا بیشتر دارای اهمیت است.

همچنین ببینید

بولتن تخصصی استرس گرمایی و اسیدوز شکمبه با تمرکز بر سیستم تولید مثل و متابولیک

در این شماره از بولتن ما به بحث استرس گرمایی و اسیدوز تحت بالینی شکمبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =

banner soha2