خانه » مدیریت » بودجه بندی زمانی یک گاو شیری

بودجه بندی زمانی یک گاو شیری

بودجه بندی زمانی ۲۴ ساعته نشان دهنده پاسخ رفتاری خالص یک گاو به محیط اجتماعی و فیزیکی اوست (Grant، ۲۰۰۴). انحراف از روال رفتاری مشخص، منعکس کننده خروج از رفتار طبیعی است و می تواند به عنوان مبنایی برای برآورد مصرف ماده خشک (DMI)، عملکرد، سلامت و زیان های اقتصادی به دلیل استراتژی های مدیریتی نامناسب باشد.

گاوهای شیری که در فری استال با تراکم ۱۰۰ نگهداری می شدند، ۳ تا ۵ ساعت از روز را به مصرف خوراک می پردازند (طی ۹ تا ۱۴ وعده غذایی). به علاوه مدت زمان نشخوار ۷ تا ۱۰ ساعت در روز بود و تقریباً هر گاو در هر روز ۳۰ دقیقه را صرف نوشیدن آب می کرد و ۲ تا ۳ ساعت در روز را خارج از جایگاه برای انجام عمل شیردوشی و سایر اقدامات مدیریتی صرف می کردند و تقریباً نیازمند ۱۰ تا ۱۲ ساعت زمان استراحت و دراز کشیدن می باشند (Grant و Albright ، ۲۰۰۱). سه مورد مدیریتی مهم در مورد بودجه بندی زمانی وجود دارد:

گاوها در روز حدود ۷۰ درصد زمان خود را صرف خوردن و استراحت می کنند؛ بنابراین نمی توان آن را نادیده گرفت.

فقط ۲۴ ساعت در روز وجود دارد. در نتیجه، گاوها تنها ۲٫۵ تا ۳٫۵ ساعت در روز را صرف محیط خارج از جایگاه می کنند و در این زمان دور از خوراک، آب و استال ها می باشند. اگر این زمان بیش از این میزان شود باید یکی از موارد زیر را نادیده بگیریم: مصرف خوراک یا استراحت. هر گاودار باید بداند که گاوها چند ساعت از روز را خارج از محوطه جایگاه سپری می کنند.

اخیراً Gomez و Cook (2001) نشان دادند که چگونه زمان خارج از جایگاه بودن گاوها در زمان شیردوشی و لنگش بر روی بودجه بندی زمانی گاوهای شیری تاثیر می گذارد. برای مثال گاوهای دچار لنگش با اسکور ۳ (مقیاس ۱ تا ۳) با استال های دارای تشک های پلاستیکی، فقط در حدود ۰٫۵ تا ۱٫۵ ساعت در هر روز را در محیط خارج از استال حضور دارند و همچنان نیازمند زمان ۱۱ تا ۱۲ ساعت در روز برای استراحت می باشند. در مقابل گاوهای با اسکور ۱ (سالم) می توانند دو تا ۴ ساعت زمان بیشتری را در محیط خارج از استال سپری کنند و با این شرایط نیز احتیاجات استراحت خود را نیز برآورده نمایند. در برخی از موارد برآورده نمودن بودجه بندی زمانی برای گاوهای دچار لنگش، سخت و ناممکن می شود. اگر آنها تنها ۰٫۵ ساعت در روز را می توانند در محیط خارج از استال بگذرانند، پس حقیقتاً زمان کافی برای دو بار شیردوشی در روز وجود ندارد.

بودجه بندی زمانی گاوهای

راه های معمول برای برهم خوردن بودجه بندی زمانی در فارم عبارتند از:

  • زمان بیش از حد در خارج از جایگاه
  • مخلوط نمودن گاوهای یک با چند شکم
  • تراکم بیش از حد در استال و بالا رفتن میزان رقابت در گله
  • قرار گرفتن در گردن گیر بیش از یک ساعت در روز، به خصوص در گاوهای تازه زا
  • فضای کم در بهاربند گاوهای دوره انتقال (آشفتگی اجتماعی و مشکلات رده بندی اجتماعی)
  • حرکت و فعالیت فیزیکی ناکافی
  • استال های غیرمناسب و ناراحت
  • عدم در دسترس بودن خوراک کافی

در این لیست می توان موارد بیشتری را نیز گنجاند …

بودجه بندی زمانی به عنوان یک مفهوم، درک آسانی دارد. اما اکثر دامپروران این سوال را می پرسند که اگر زمانی گاوها از جایگاه دور شوند دارای اهمیت است. در یک مطالعه موردی که در داخل فارم انجام شده است  Matzke  (۲۰۰۳) اثرات سه در مقابل شش ساعت بیرون از جایگاه را مورد بررسی قرار داد. اندازه جایگاه با توجه به ظرفیت سالن شیردوشی تنظیم شد. مخلوطی از گاوهای یک و چند شکم زا (نسبت ۳۰ به ۷۰) با تراکم ۱۰۰ درصد در استال ها و آخور برای مدت ۱۴ روز مورد بررسی قرار گرفتند. تا حد امکان، عوامل دیگر تاثیرگذار به غیر از محیط خارج از جایگاه ثابت نگه داشته شده اند. شکل ۴ نشان می دهد، گاوهایی که در طول روز تنها سه ساعت در مقابل شش ساعت در محیط خارج از جایگاه حضور داشتند، دو ساعت بیشتر استراحت کردند و ۲٫۲ لیتر شیر بیشتری در هر روز تولید کردند. به طور باور نکردنی تلیسه های شکم یک در این مطالعه در زول روز ۴ ساعت بیشتر استراحت کردند و به میزان ۳٫۶ لیتر شیر بیشتری تولید نمودند. بنابراین به نظر می رسد که اثرات کوتاه مدت بودجه بندی زمانی بر روی تولید شیر در ارتباط با تغییر در میزان استراحت می باشد. عدم رعایت بودجه بندی زمانی مناسب ممکن است در دراز مدت بر روی سلامتی گاو تاثیر گذارد و موجب بروز مواردی از جمله لنگش شود. در واقع پیامدهای اقتصادی طولانی مدت بودجه بندی زمانی نامناسب و ضعیف ممکن است بسیار بیشتر از تغییرات کوتاه مدت در تولد شیر باشد. Espejo و Endres (2007) با بررسی بر روی ۵۰ مزرعه گاو شیری نشان دادند که شیوع و بروز لنگش در ۵۳ جایگاه گاوهای با تولید بالا زمانی که مدت زمان طولانی را در محیط خارج از جایگاه سپری می کردند، مرتبط و وابسته بود.

داده اخیر جمع آوری شده از ۴۰ گله گاو شیری با تولید بالا در منطقه شمال شرقی ایالات متحده آمریکا و ۳۹ گله در قسمت غربی آمریکا نشان می دهد که متوسط زمان خارج بودن از جایگاه در این مناطق به ترتیب ۴٫۸ و ۳٫۹ ساعت در روز می باشد (von Keyserlingk و همکاران؛ ۲۰۱۲). رنج این میزان در دو ناحیه از ۲٫۳ تا ۷٫۷ ساعت در روز متفاوت بود.

جنبه های اقتصادی راحتی و آسایش دام: به حداقل رساندن مدت زمان خارج بودن از جایگاه نقش کلیدی در به حد مطلوب رساندن بودجه بندی زمانی دارد. رعایت شرایط بودجه بندی زمانی برای استراحت می تواند منجر به تولید شیر بالاتر شود (۲٫۲ تا ۳٫۶ لیتر شیر بیشتر در روز) و در این شرایط شاهد بروز موارد لنگش پایین تری خواهیم بود.

همچنین ببینید

بولتن تخصصی استرس گرمایی و اسیدوز شکمبه با تمرکز بر سیستم تولید مثل و متابولیک

در این شماره از بولتن ما به بحث استرس گرمایی و اسیدوز تحت بالینی شکمبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

57 − 52 =

banner soha2